Co to jest pozycjonowanie stron? O czym musisz pamiętać aby osiągnąć sukces w Google? [VIDEO + TRANSKRYPCJA]

Tomasz Ramotowski

1. Wstęp

Cześć, ja się nazywam Tomasz Ramotowski. W dzisiejszym odcinku opowiem trochę o pozycjonowaniu stron. Co to jest pozycjonowanie, na czym polega i o czym koniecznie musisz pamiętać – to wszystko w dzisiejszym odcinku. Zaczynamy!

2. Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to po prostu szereg czynności, które prowadzić mają do zwiększenia widoczności danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych, takich jak: Google, Yahoo czy Bing. W Polsce najważniejszą wyszukiwarką jest oczywiście wyszukiwarka Google, z której korzysta ponad 90% internatów. Zatem, jeżeli prowadzisz swój biznes w Polsce, sprzedajesz swoje produkty bądź usługi głównie w Polsce, to powinieneś przede wszystkim skupić swoje działania marketingowe właśnie na wyszukiwarce Google.

Na początek mam dla Ciebie dwie wiadomości – jedną dobrą a drugą trochę gorszę. Dobra jest taka, że pozycjonowanie to absolutnie nie jest czarna magia i idzie się tego wszystkiego nauczyć – gorsza jest taka, że o sukcesie w wynikach wyszukiwania decyduje nawet kilkaset różnych czynników, zatem nauki jest sporo, ale nie ma się co zniechęcać!

3. Wyniki wyszukiwania

Zacznijmy od omówienia, jak wygląda strona wyników wyszukiwania w Google. Po wpisaniu jakiegoś hasła w oknie wyszukiwarki, zwracana jest lista wyników dla tego hasła. Na górze strony najczęściej pojawią się reklamy z systemu Google Ads, a pod nimi znajdą się wyniki organiczne, czyli wyniki niebędące reklamą. Zarówno reklamy, jak i wyniki organiczne mogę się nieco różnić w zależności od charakteru zapytania, które wpisaliśmy w wyszukiwarce. Mogą się pojawić reklamy tekstowe, graficzne, produktowe. Wyniki organiczne mogą być również tekstowe, graficzne, mogą pojawić się mapy, jeżeli wyszukiwane hasło miało znamiona wyszukiwania lokalnego, np. „fryzjer Kraków”. O tym, która strona internetowa będzie wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania, decydują algorytmy Google, na które właśnie działania pozycjonerskie mają bardzo istotny wpływ.

Ok, pora w końcu przejść do konkretów. Wcześniej wspominałem, że o tym, która strona internetowa będzie wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania, decyduje nawet kilkaset różnych czynników. Czynniki te możemy podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wewnętrzne dotyczą strony oraz jej budowy. Natomiast zewnętrze dotyczą jej popularności w internecie.

4. Czynniki wewnętrzne

4.1 Budowa oraz struktura strony internetowej

Jednym z najważniejszych czynników wewnętrznych będzie niewątpliwie budowa oraz struktura strony internetowej. To jakim językiem jest napisana i jak radzić sobie z nią będą roboty wyszukiwarki. Istotnym, zwłaszcza dla dużych stron internetowych, czynnikiem będzie tzw. budżet indeksowania, czyli crawl budget. Musimy zadbać o to, aby roboty wyszukiwarki w „łatwy i przyjemny” sposób trafiały do najważniejszych, kluczowych podstron serwisu, na których nam zależy, a nie marnowały „czasu oraz energii” na skakanie po bezwartościowych adresach URL, jak na przykład wynikach sortowania produktów w sklepie internetowym.

4.2 Optymalizacja kodu strony

Drugim ważnym czynnikiem wewnętrznym jest oczywiście optymalizacja kodu strony, czyli dostosowanie go do wymogów wyszukiwarek internetowych. Warto tutaj zadbać o poprawność i czytelność kodu. Idąc dalej warto, aby na stronie znajdowała się wyłącznie autorska, nieskopiowana z innych stron internetowych treść. Ważne jest, żeby to była wysokiej jakości treść, nienapisana wyłącznie na potrzeby pozycjonowania. W końcu to ludzie, a nie roboty robią u nas zakupy. Treść powinna być nasycona słowami kluczowymi, na których nam zależy. Powinny pojawić się odpowiednie tytuły oraz nagłówki.

4.3 Linkowanie wewnętrzne

Niezwykle istotne jest poprawnie wdrożone linkowanie wewnętrzne w obrębie serwisu, którym umiejętnie sterując, możemy pokazywać robotom Google, gdzie jest jedyna słuszna droga na indeksowanie i rankowanie ważnych słów kluczowych. Musicie wiedzieć, że niezwykle popularnym problemem na stronach internetowych jest tzw. kanibalizacja słów kluczowych. Kanibalizacja słów kluczowych występuje wtedy, gdy roboty Google nie mogą się zdecydować, która podstrona danego serwisu lepiej odpowiada na zapytanie wpisane w wyszukiwarkę internetową. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy więcej niż jedna podstrona jest dobrze zoptymalizowana pod dane słowo kluczowe. Dobrym rozwiązaniem wówczas jest trochę pogorszenie tej optymalizacji, na tych mniej istotnych dla nas adresach URL, a także wdrożenie poprawnego linkowania wewnętrznego, aby wzmocnić tę stronę, na której nam najbardziej zależy, na to konkretne słowo kluczowe.

4.4 Szybkość ładowania strony internetowej

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest szybkość ładowania strony internetowej, nie tylko ze względu na pozycjonowanie, ale również na odbiór naszej strony przez użytkowników. W końcu nikt nie lubi czekać w nieskończoność, aż dana strona internetowa się załaduje, zwłaszcza gdy korzystamy z telefonów komórkowych. Szybkość ładowania strony internetowej to trochę temat, który podzielił pozycjonerów. Jedni twierdzą, że jest to bardzo istotny czynnik rankingowy, inni twierdzą, że jest mało istotny. Ja uważam, że jest to czynnik, na który należy zwrócić uwagę i w miarę możliwości dbać o to, aby strona internetowa ładowała się jak najszybciej. Warto wykorzystać różnego rodzaju narzędzia typu Page Speed Insight, Pingdom Tools czy GTmetrix, które pokażą nam, jakie elementy strony należałoby poprawić, aby pozytywnie wpłynąć na szybkość ładowania strony internetowej. Warto zwrócić tutaj uwagę nie tylko na ogólną szybkość ładowania strony internetowej, ale na poszczególne parametry. Z punktu widzenia pozycjonowania, istotny jest time to first byte, zatem polecam zwrócić na niego szczególną uwagę.

4.5 Mobilna wersja strony

Warto również zwrócić uwagę na mobilną wersję strony internetowej. Już dawno minęły czasy, gdy korzystaliśmy wyłącznie z komputerów stacjonarnych, ewentualnie z laptopów. Dzisiaj każdy z nas gania ze smartphonem i bardzo ważne jest to, żeby mobilna wersja naszej strony internetowej również była bardzo dobrze zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych, zwłaszcza w dobie mobile first index ale to trochę temat na inny odcinek.

5. Czynniki zewnętrzne

Przejdźmy w końcu do czynników zewnętrznych. Wcześniej wspominałem, że czynniki zewnętrzne to te, które świadczą o popularności strony w internecie. Miałem oczywiście na myśli ilość oraz jakość linków prowadzących z innych stron internetowych do naszej. Linki możemy pozyskiwać z wielu różnych miejsc w internecie. Mogą to być fora internetowe, blogi, komentarze, katalogi, artykuły sponsorowane, linki z systemów wymiany linków, banery reklamowe na innych stronach internetowych czy własne zaplecze pozycjonerskie. Pozyskując linki do naszej strony internetowej, warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, profil linków powinien być maksymalnie naturalny, czyli przypominający normalne zachowanie internautów w internecie. Linki zatem powinny pochodzić z różnych źródeł i być maksymalnie zdywersyfikowane.
Jeżeli chodzi o aspekty techniczne, powinny to być przede wszystkim linki dofollow, czyli linki, które w kodzie nie zawierają atrybutu nofollow. Nofollow jest sygnałem dla robotów, aby nie brały one pod uwagę tych linków przy ocenianiu linkowanej strony internetowej. Linki nofollow bardzo często wykorzystywane są w miejscach, z których dosyć łatwo pozyskać odnośniki do swojej strony, czyli np. na forach internetowych czy w systemach komentarzy oraz wszędzie tak gdzie można spotkać natrętnych spamerów. Można zatem odnieść wrażenie, że takie linki nofollow są bezwartościowe i niepotrzebne, ale na pewno warto wziąć je pod uwagę przy budowaniu profilu linków do swojej strony, choćby po to, aby zachować pozory jak najbardziej naturalnego linkowania naszej strony internetowej. Sam tekst odnośników również powinien być zdywersyfikowany i nie stanowić wyłącznie pozycjonowanej frazy kluczowej. Dużo się mówi o tym, że linki muszą pochodzić wyłącznie z miejsc o tematyce zgodnej z linkowaną stroną internetową, ale testy pokazują coś innego. Oczywiście zachęcam tutaj do robienia własnych testów, byle nie na stronie docelowej! Warto również, z tyłu głowy mieć na uwadze, że linki słabej jakości mogą zaszkodzić stronie, zatem pozyskiwanie odnośników, powinno zawsze odbywać się w bardzo przemyślany sposób.

6. Analiza konkurencji

Źródłem ogromnej wiedzy na temat pozycjonowania, tego jak optymalizować swoją stronę internetową i skąd pozyskiwać odnośniki jest oczywiście analiza konkurencji. Niestety analiza konkurencji jest bardzo trudna i łatwo tutaj o błędy, złe decyzje, które mogą zaszkodzić albo po prostu nie pomóc naszej stronie internetowej.
Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać, to w wyszukiwarce tak jak w życiu są równi i równiejsi i duży może więcej. Jeżeli zauważysz, że jakiś duży serwis internetowy ma coś źle wdrożone albo co najwyżej średnio to wcale nie oznacza, że jeżeli u siebie również zbagatelizujesz temat i zrobisz to co najwyżej średnio, to również możesz się spodziewać wspaniałych efektów na swojej stronie internetowej. Duży może więcej, dlatego analizując konkurencję staraj się wyciągnąć od niej to co najlepsze i u siebie zrobić to jeszcze lepiej.
Przy analizowaniu linków prowadzących do strony internetowej również bardzo łatwo o różnego rodzaju błędy. Istnieją różne narzędzia do analizy linków przychodzących. Do najpopularniejszych należą niewątpliwie Majestic oraz Ahrefs, które to niestety programy dosyć łatwo zablokować na swoich stronach internetowych, przez co można odnieść wrażenie analizując sobie jakąś domenkę w nich, że „o tutaj niewiele potrzeba, jest mało linków, same fora, komentarze, zrobię te linki w tych samych miejscach i będę nagle na pierwszym miejscy w wynikach wyszukiwania”. Później okazuje się, że linki są zrobione a nic to nie dało, ponieważ te takie najważniejsze, najbardziej istotne linki były przed tymi programami ukryte. Dlatego analizując profil linków, należy na pewno skorzystać z wielu różnych narzędzi, nie ograniczać się do jednego czy dwóch. Zdarza się również, że niektóre czynności, które dają wspaniałe efekty dla jednej strony internetowej, z drugą nie zdziałają kompletnie nic. Dlatego, jeżeli analizujesz konkurencję, ważne jest żebyś skupił się faktycznie na stronach, które rankują na słowa kluczowe, które Cię interesują.

W pozycjonowaniu nie ma niestety jednej, skutecznej metody, która zawsze zagwarantuje efekty w postaci pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, określić kondycję strony, przeanalizować konkurencję i dopiero wtedy wybrać odpowiednie działania i działać!

7. Podsumowanie

Ok, pora na podsumowanie dzisiejszego odcinka. Po nim powinieneś / powinnaś wiedzieć, że pozycjonowanie to szereg działań prowadzących do tego, aby zwiększyć widoczność danej strony internetowej w internecie. Wpływ na pozycjonowanie strony ma nawet kilkaset czynników, spośród których możemy wyróżnić wewnętrzne oraz zewnętrzne. Te wewnętrzne związane są z budową i strukturą strony internetowej. Natomiast zewnętrzne z jej popularnością w internecie. Powinieneś / powinnaś wiedzieć również, jak istotna jest analiza konkurencji ale, że należy zawsze przeprowadzać ją w przemyślany sposób. Oczywiście to są podstawy podstaw, jeżeli chodzi o pozycjonowanie. Dopiero zaczęliśmy temat. W następnych odcinkach będziemy głębiej poznawać tajniki pozycjonowania. Zatem mam nadzieję, że widzimy się już w następnym odcinku. Do zobaczenia, cześć!

O autorze

Tomasz Ramotowski
Cześć! Nazywam się Tomasz Ramotowski. Od ponad 7 lat zajmuję się marketingiem internetowym z naciskiem na pozycjonowanie stron, kampanie Google Ads (do niedawna Google AdWords) oraz analitykę. Pracuję z małymi i średnimi firmami w Polsce oraz za granicą. Jeżeli chcesz zwiększyć sprzedaż swoich produktów i usług, zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także

Brak produktów w sklepie a SEO

Co robić gdy produkty w Twoim sklepie stają się niedostępne? Które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze z punktu widzenia SEO? O tym dzisiaj, zapraszam!

Wszystko co musisz wiedzieć o tytułach w SEO

Wszystko co musisz wiedzieć o tytułach w SEO! Jakie znaczenie mają w pozycjonowaniu? Jak wyglądają, na co wpływają i jak powinno się je tworzyć z myślą o lepszych pozycjach w wyszukiwarce?

Jak samemu uczyć się pozycjonowania stron?

Sprawdzone metody na samodzielną naukę pozycjonowania stron w wyszukiwarce Google – jak zacząć, skąd czerpać wiedzę, czego warto się nauczyć? Odpowiedzi na te pytania w dzisiejszym wideo i wpisie.

Jak samemu pozycjonować stronę w Google? 5 kroków do zwiększenia widoczności!

5 kroków do zwiększenia widoczności Twojej strony w wyszukiwarce Google, które możesz zrobić sam.

Tomasz Ramotowski

Zapisz się do newslettera